Nový Stavebný zákon

Nový Stavebný zákon

Poslanci NR SR definitívne schválili vládny návrh nového Stavebného zákona. Účinnosť nadobudne 1. apríla 2025, pričom spolu s jeho vykonávacími predpismi nahradí v súčasnosti platný a účinný stavebný zákon a platný zákon o výstavbe. Účinnosť tohto zákona bola odložená na začiatok apríla 2025.

Nižšie ponúkame prehľad tých najzásadnejších úprav nového Stavebného zákona.

Agenda stavebného úradu

Nový Stavebný zákon ponecháva agendu stavebného úradu obciam a mestám, ktorá spadá pod prenesený výkon štátnej správy. Napokon tak ruší pôvodný zámer preniesť právomoc rozhodovať o stavbách na štát. Obce a mestá súčasne môžu zriaďovať spoločné stavebné obvody. Obecným stavebným úradom sú tak ponechané ich kompetencie a v kompetencii Úradu pre územné plánovanie a výstavbu zostáva len územné plánovanie. Rovnako zostanú zachované aj špeciálne stavebné úrady. Na pozícii odvolacích orgánov budú pôsobiť regionálne úrady pre územné plánovanie.

Konanie o stavebnom zámere

Zavádza sa jedno spoločné konanie o stavebnom zámere, ktoré nahradí dvojzložkové rozhodovanie (v územnom a stavebnom konaní) o posudzovaní stavebných zámerov. Do konania o stavebnom zámere sa zlúčia aj kolaudačné procesy. Spočíva v povinnosti stavebníka alebo projektanta pred začatím samotného konania na stavebnom úrade prerokovať stavebný zámer s príslušnou obcou, dotknutými orgánmi a účastníkmi konania počas prípravnej fázy projektu. Po vydaní rozhodnutia o stavebnom zámere bude mať stavebník istotu o súlade jeho zámerov s právnymi predpismi a môže prejsť k vypracovaniu projektového návrhu. Po jeho schválení sa bude môcť pristúpiť k výstavbe. Stavebník má aj alternatívnu možnosť vypracovať najprv podrobný projekt stavby, ktorý následne stavebný úrad overí a vydá rozhodnutie o stavebnom zámere s uvedením dátumu právoplatnosti. Posudzovanie vplyvov na životné prostredie bude naďalej prebiehať samostatne, v rámci konania EIA.

Rozšírenie zodpovednosti

Zhotovitelia stavieb a stavebný dozor budú niesť väčšiu zodpovednosť za dodržiavanie stavebných predpisov a postupov, pričom za porušenie týchto pravidiel alebo vykonanie protiprávnych krokov im hrozia sankcie. Nový zákon tak precizuje priestupky a iné správne delikty pre rozšírený okruh sankcionovaných osôb vo výstavbe. Projektanti musia pri tvorbe projektovej dokumentácie zohľadňovať právne, environmentálne a technické normy. Stavebníci sú zodpovední za to, že samotná výstavba bude realizovaná v súlade so schváleným projektom a v súlade s platnou legislatívou. Zákon kladie na zamestnancov stavebných úradov požiadavku transparentnosti, pričom sa sprísňujú požiadavky ich odbornej prípravy.
Účasť verejnosti
Občania budú naďalej zapojení do konania a budú mať možnosť predkladať pripomienky v rámci jedného správneho konania. Pri rozsiahlych stavbách budú mať právo podať odvolanie do 90 dní. Avšak, ak konaniu predchádzalo zisťovacie konanie alebo ak bol počet účastníkov vyšší ako 20, verejnosť nebude informovaná o začatí konania ani o konečných rozhodnutiach, a to napr. v prípadoch parkových úprav alebo cyklotrás za podmienky, že nie sú posudzované v rámci EIA. Verejnosti však zostáva právo vyjadriť sa k stavbe zachované.

Nové lehoty

Zákon prináša zakotvenie nových lehôt. Stavebný úrad bude mať 30-dňovú lehotu na vydanie rozhodnutia na základe žiadosti bez ústneho pojednávania alebo na základe miestnej obhliadky, 60-dňovú lehotu v ostatných prípadoch. Ak úrad nevydá rozhodnutie včas, nastúpi fikcia súhlasu. Vyššie uvedené sa bude týkať aj úradov pamiatkovej starostlivosti.

Elektronizácia

Informačný systém riadiaci stavebné konanie by sa mal v zmysle prechodných ustanovení naplno spustiť 31. marca 2029. Osoby môžu preto do tohto dátumu vykonávať akékoľvek procesné úkony podľa nového Stavebného zákona aj v listinnej podobe.
Jednoduché stavby a legalizácia čiernych stavieb
Jednoduché stavby sa rozširujú o zmontovaný výrobok so zastavanou plochou 300 štvorcových metrov a výškou 6 metrov, ak ide o bytovú budovu alebo budovu užívanú verejnosťou a prízemné stavby so zastavanou plochou 300 štvorcových metrov a výškou 15 metrov. Zvyšuje sa počet jednoduchých stavieb, ktoré môže stavebník realizovať svojpomocne. Zákon takisto sťažuje legalizáciu čiernych stavieb.

Drobné stavby

Od apríla vstupujú do platnosti nové pravidlá, ktoré výrazne zjednodušujú proces povoľovania drobných stavieb. Na stavby ako garáže, záhradné domčeky alebo chatky s výmerou do 50 m² už nebude potrebné stavebné povolenie, pričom ich nebude potrebné ani ohlasovať, pokiaľ nie sú umiestnené na verejných priestranstvách alebo v blízkosti hranice pozemku. Zaraďuje sa medzi ne aj bazén do 25 m², nabíjacie stanice pre elektromobily do 25 kW, ako aj zariadenia na výrobu elektriny, tepla a chladu z obnoviteľných zdrojov do 50 kW. Zariadenia do 10,8 kW nebudú vyžadovať ohlásenie. Avšak pri telekomunikačných vedeniach a rozvodoch či pri zmontovaných výrobkoch pevne spojených so zemou do 25 m² a výškou do 6 metrov už ohlásenie potrebné bude.

Zhrnutie

Nový Stavebný zákon sľubuje v zmysle dôvodovej správy predovšetkým akceleráciu prípravných a povoľovacích procesov, zníženie administratívnej záťaže povoľovacích konaní s cieľom podpory výstavby na území republiky a dôrazom na zabezpečenie transparentnosti. Má potenciál znížiť náklady a zvýšiť efektivitu stavebného konania.

 

Ilustračné foto zdroj: pexles.com