Aktuálne zmeny v slovenskej legislatíve
Február 2025
Zákon o inšpekcii práce
Od 1.2.2025 je účinná novela zákona č.379/2024 Z. z., ktorou sa dopĺňa zákon č. 125/2006 Z. z. o inšpekcii práce zákon č. 82/2005 Z. z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní. Hlavným cieľom je predovšetkým zefektívnenie organizácie a riadenia sústavy inšpekcie práce. Novela tak precíznejšie upravuje požiadavky potrebné pre výkon funkcie generálneho riaditeľa Národného inšpektorátu práce a funkcie riaditeľa inšpektorátu práce. Zároveň sa vyžaduje v prípade funkcie riaditeľa jednotlivého inšpektorátu predošlá prax na pozícii inšpektora práce. Ďalej má kontrolovaný subjekt, ktorý je podnikateľom a nie je zamestnávateľ právo na prerokovanie protokolu a vyjadrenie sa k jeho obsahu. Novela taktiež konkretizuje spôsoby ukončenia výkonu inšpekcie práce. Následne konanie o uložení pokuty za správne delikty bude možné začať do 6 mesiacov odo dňa ukončenia výkonu inšpekcie práce, najneskôr však do 3 rokov odo dňa porušenia povinnosti.
Novela zákona o priestupkoch
Od 1. februára 2025 je účinná novela č. 380/2024, ktorá mení zákon č. 380/2024 Z.z. o priestupkoch, a zároveň reflektuje na legislatívne zmeny Trestného zákona.
Zákon presnejšie definuje osobu páchateľa. Páchateľom priestupku je ten, kto priestupok spáchal sám, pričom priestupku sa môže dopustiť jedine fyzická osoba. Zákon súčasne podotýka, že ak bol priestupok spáchaný spoločným konaním dvoch alebo viacerých páchateľov, zodpovedá každý z nich, ako keby priestupok spáchal sám.
Súčasťou novely je ďalej aj zmena výšky možných pokút v dôsledku priestupkov spáchaných proti majetku. Tie novela vymenúva a bližšie upravuje v takom zmysle, že priestupku proti majetku sa dopustí ten, kto úmyselne spôsobí škodu na cudzom majetku alebo sa len pokúsi o takéto konanie krádežou, spreneverou, podvodom, zatajením veci alebo poškodením veci z takéhoto majetku. Navrhovaná úprava zavádza priestupkovú zodpovednosť aj pre účastníkov takéhoto konania, a to v prípade zosnovania alebo riadenia spáchania priestupku, navedenia či požiadania iného na spáchanie priestupku, alebo aj v prípade poskytnutia pomoci inému na spáchanie priestupku.
Predložený návrh rovnako dopĺňa právnu úpravu v kontexte ústneho pojednávania priestupkov. Zavádza možnosti vyhotovenia zvukového záznamu z jeho priebehu, pričom taxatívne menuje dôvody zákazu vyhotovenia takéhoto záznamu.
Zmeny v postihovaní priestupkov a špecifikovanie konkrétnych ustanovení prispeje ku kompatibilite právnej úpravy Trestného zákona a Zákona o priestupkoch.
Novela zákona o vysokých školách
Novela č. 399/2024 Z.z. mení zákon č. 131/2002 Z. z. o vysokých školách a rieši predchádzajúce nepresnosti zákona spôsobujúce aplikačné problémy v praxi. Účinná je od 1. februára 2025.
Jednou zo zmien je spôsob volenia a menovania členov správnej rady verejnej vysokej školy. Časť jej členov volí a odvoláva akademický senát a najmenej jedného člena volí a odvoláva len jeho študentská časť, pričom konkrétne počty volených členov určí štatút verejnej vysokej školy. Časť členov vymenúva a odvoláva minister školstva, ten vymenúva o jedného člena menej ako akademický senát. Okrem toho dochádza k rozšíreniu pôsobnosti správnej rady verenej vysokej školy. Tá po novom schvaľuje napríklad zmenu názvu či sídla verejnej vysokej školy alebo aj dlhodobý zámer školy.
Zmeny sa týkajú aj lehôt pre vyhlásenie voľby rektora. Tie sa vyhlasujú najneskôr 6 mesiacov pred uplynutím jeho funkčného obdobia. Lehota na podávanie návrhov na kandidáta na rektora je stanovená na 3 mesiace. Ak vysoká škola nemá rektora alebo vo voľbe nebol úspešný žiaden uchádzač, voľba musí byť vyhlásená bezodkladne, a musí sa konať najneskôr do 3 mesiacov od vyhlásenia volieb. Lehota na predkladanie návrhov kandidátov nesmie byť kratšia ako 1 mesiac.
Ďalej sa predlžuje aj výkon funkcie rektora a dekana. Svoju pozíciu budú môcť zastávať až v 3 po sebe nasledujúcich obdobiach. Významnou zmenou je aj zvýšenie možností vysokých škôl financovať kapitálové výdavky a výskumnú činnosť prostredníctvom štátnych fondov alebo komerčných úverov.
Účelom navrhovaných zmien je predovšetkým zlepšiť a zefektívniť procesy riadenia vysokých škôl.
Novela zákona o slobodnom prístupe k informáciám
Novela č. 401/2024 Z.z. , ktorá mení a dopĺňa zákon č. 211/2000 Z. z. o slobodnom prístupe k informáciám nadobúda účinnosť 1. marca 2025.
Za účelom zníženia administratívnej záťaže a zefektívnenia procesov v oblasti vyhľadávania a poskytovania informácií sa zavádza možnosť žiadať úhradu za poskytnutie informácií. Povinná osoba môže tak požadovať úhradu účelne vynaložených nákladov za mimoriadne rozsiahle vyhľadávanie informácií. Povinná osoba písomne oznámi túto skutočnosť spolu s výškou úhrady žiadateľovi v lehote do 5 pracovných dní. Prípustné sú aj námietky proti vyčísleniu úhrady zo strany žiadateľa, o ktorej rozhodne odvolací orgán buď potvrdením alebo jej znížením.
Zmeny sa týkajú aj lehoty na vybavenie žiadosti. Povinná osoba vybaví žiadosť o sprístupnenie informácií bez zbytočného odkladu, najneskôr do 12 pracovných dní odo dňa podania žiadosti alebo odo dňa odstránenia nedostatkov žiadosti alebo do 15 pracovných dní, ak sa sprístupňuje informácia nevidiacej osobe. Z taxatívne vymedzených závažných dôvodov možno lehotu predĺžiť, najviac o 8 pracovných dní a o 15 pracovných dní v prípade nevidiacej osoby. Nimi sú, napr. preukázateľné technické problémy, zber väčšieho počtu odlišných informácií či zber požadovaných informácií na inom mieste, ako je sídlo povinnej osoby vybavujúcej žiadosť.
Návrh zákona predpokladá menšie zahlcovanie povinných osôb nadmernými požiadavkami na sprístupnenie informácií.
Novela Stavebného zákona
Národná rada SR schválila novelu Stavebného zákona zo dňa 5.2.2025, ktorá ruší zákon č. 201/2022 Z. z. o výstavbe. Návrh zákona postupuje do redakcie. Na základe poznatkov a skúseností získaných z doterajšej praxe a vďaka nedostatočnej prípravy pre aplikáciu zákona č. 201/2022 Z. z. o výstavbe sa vytvorila potreba prijatia novej právnej úpravy na úseku stavebného práva. Nový zákon má nadobudnúť účinnosť 1.4.2025. Hlavným účelom nového zákona je vytvoriť právny rámec na zjednodušenie a urýchlenie výstavby a znížiť administratívnu záťaž povoľovacích konaní s dôrazom na zabezpečenie transparentnosti v tejto oblasti.
Zmeny v zdravotnej legislatíve
Zároveň bolo schválené znenie zákona, ktorý mení a dopĺňa niektoré zákony v súvislosti so zabezpečením ochrany pacienta a s nastolením sociálneho zmieru v zdravotníctve. Návrh zákona postupuje do redakcie a jeho celé znenie nadobudne účinnosť postupne v priebehu mesiaca marec 2025 a január 2026. Cieľom je zabezpečiť nevyhnutné opatrenia v zdravotníctve, ktoré povedú k naplneniu deklarovaných spoločných cieľov a záujmov vlády Slovenskej republiky a Lekárskeho odborového združenia.
Dňa 10.12.2024 bolo schválené znenie zákona č. 361/2024 Z. z., ktorý mení a dopĺňa zákon č. 153/2013 Z. z. o národnom zdravotníckom informačnom systéme. Hlavným cieľom je úprava nových služieb elektronizácie v zdravotníctve. Celé znenie zákona tak vstúpi do účinnosti postupne v priebehu mesiaca január 2025, marec 2025, jún 2025 a január 2026. Novela tak so sebou prináša tieto najhlavnejšie zmeny:
- elektronizácia laboratórnych vyšetrení,
- elektronické uzatváranie dohôd o poskytovaní všeobecnej a špecializovanej gynekologickej zdravotnej starostlivosti,
- komplexná úprava poskytovania údajov z údajovej základne národného zdravotníckeho informačného systému, ktoré nie sú osobnými údajmi alebo dôvernými štatistickými údajmi a upravuje sa spracúvanie a poskytovanie osobných údajov,
- rozširuje sa údajová základňa národného zdravotníckeho informačného systému o údaje súvisiace s úmrtiami, ktoré sa budú poskytovať elektronicky a o údaje Národného farmaceutického registra,
- zefektívnenie a zelektronizovanie procesu pri uzatváraní dohôd o poskytovaní zdravotnej starostlivosti u poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a ich evidencia prostredníctvom registra dohôd, ktorý bude súčasťou národného zdravotníckeho informačného systému,
- zavedenie nových prístupov zdravotníckych pracovníkov regionálnych úradov verejného zdravotníctva a Úradu verejného zdravotníctva k určeným elektronickým zdravotným záznamom z elektronickej zdravotnej knižky za účelom epidemiologického vyšetrovania a vypracovávania odborného stanoviska z prešetrenia pracovných podmienok a spôsobu práce posudzovanej osoby pri podozrení na chorobu z povolania alebo ohrozenie chorobou z povolania,
- vytvorenie Národného registra očkovania,
- zmena prevádzkovateľa Národného registra prenosných ochorení na Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.
V súvislosti s niektorými opatreniami na zabezpečenie dostupnosti ústavnej zdravotnej starostlivosti bolo schválené znenie zákona č. 363/2024 Z. z., ktorý dopĺňa a mení niektoré zákony v súvislosti s niektorými opatreniami na zabezpečenie dostupnosti ústavnej zdravotnej starostlivosti. Predmetný zákon tak dopĺňa zákon č. 300/2005 Z. z. Trestný zákon, zákon č. 42/1994 Z. z. o civilnej ochrane obyvateľstva, zákon č. 576/2004 Z. z. o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti, zákon č. 578/2004 Z. z. o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch, stavovských organizáciách v zdravotníctve, zákon č. 581/2004 Z. z. o zdravotných poisťovniach, dohľade nad zdravotnou starostlivosťou, zákon č. 179/2011 Z. z. o hospodárskej mobilizácii a zákon č. 540/2021 Z. z. o kategorizácii ústavnej zdravotnej starostlivosti. Celé znenie tohto zákona nadobudne účinnosť postupne v priebehu mesiacov január 2025 a Júl 2025. Cieľom je hlavne:
- zavedenie novej mimoriadnej udalosti-kritická nedostupnosť ústavnej zdravotnej starostlivosti,
- zabezpečenie ochrany verejného zdravia osôb na území Slovenskej republiky, ochrany zdravotníckeho systému,
- predchádzanie zásahom do iných práv a slobôd osôb.
V prípade záujmu vie naša advokátska kancelária poskytnúť bližšiu a konkrétnejšiu špecifikáciu zmien v oblasti zdravotnej a stavebnej legislatívy.
Ilustračné foto zdroj: pexels.com